Skip to main content

Jeśli twoje dziecko jest zawsze gotowe na nowe doświadczenia, a ty docierasz właśnie do granic wyobraźni, jesteś we właściwym miejscu.

Poniżej znajdziesz listę najpopularniejszych i najciekawszych atrakcji turystycznych w sam raz dla rodziny z dziećmi. Zobacz gdzie w twojej okolicy najprzyjemniej spędzisz czas z całą rodziną.

Nieważne czy twoje dziecko jest absolutnie zakochane w dinozaurach czy też twoja druga połowa kocha pociągi. Na naszej liście każdy znajdzie coś dla siebie.

Kliknij na mapę, aby przejść do spersonalizowanej mapy, na której znajdziesz zaznaczonych 40 atrakcji turystycznych w całej Polsce. Wraz z nimi opisy każdego miejsca, wskazówki dojazdu oraz odnośniki do stron internetowych.

RODZINNE SPOTKANIA ZE ZWIERZĘTAMI

Kładki na Narwi w Waniewie

Waniewo to najlepsze miejsce do podziwiania ptaków, które każdej wiosny szturmem biorą tutejsze mokradła. Można przejść po drewnianych kładkach, które od niedawna spinają zachodni i wschodni brzeg rozlewiska. Znajdziecie tutaj też wieże widokowe i pływające po rzece barki. Uwaga na liczne komary.

Czas zwiedzania: 1,5 – 2 h

Cena: około 5 zł (bilety do zakupienia w lokalnym sklepiku)

Ostoja konika polskiego w Zwierzyńcu

W granicach miasta Zwierzyniec znajduje się ostoja dzikich koników polskich. Te sympatyczne zwierzęta można oglądać z wież widokowych ustawionych wzdłuż porośniętych lasami stawów.

W samym Zwierzyńcu warto zajrzeć również do cieszącego się ogromną popularnością kościoła na wodzie. Amatorzy piwa nie powinni też przegapić wizyty w lokalnym browarze.

Czas zwiedzania: wieże obserwacyjne są dostępne 24 h

Afrykarium we wrocławskim ZOO

Czy żyjąc w kraju pozbawionym dostępu do ciepłego morza można przejść obojętnie obok akwarium i basenów o pojemności niemal 15 000 000 l? Przyjdź zobaczyć ryby, ssaki i inne stworzenia, które w normalnym świecie możesz oglądać jedynie w tropikach.

Kolejne atrakcje będą atakować was zza każdego zakrętu. Nie daj się więc namawiać.

Czas zwiedzania: zarezerwuj na to połowę dnia

Sprawdź ceny biletów tutaj.

Rezerwat Pokazowy Żubrów w BIałowieży

Jeśli o zwierzętach mowa to na naszej liście nie mogło zabraknąć Białowieży.

Białowieski Park Narodowy żubrem stoi. W ukrytej w lesie ostoi tych zwierząt spotkacie nie tylko króla polskiej puszczy, ale również jelenie, dziki i konie.

Jeśli dodamy, że to wszystko znajduje się w pięknych okolicznościach Puszczy Białowieskiej, z jej wiekowymi drzewami i przepięknymi ścieżkami – to macie przepis na idealną wakacyjną destynacje dla waszej rodziny.

Czas zwiedzania: nieograniczony, przeciętnie około 1,5 h

Sprawdź ceny biletów tutaj

waniewo narew national park national parks near warsaw

Waniewo – kładki na rzece Narew

Miejsca jak z bajki

Karkonoskie tajemnice

Jeśli jesteś mugolem, to dobrze się zastanów zanim przestąpisz te progi! Przenieście się w świat karkonoskich legend i mitów.

Zabierz swoją rodziną na spotkanie z Królestwem Ducha Gór. Tutaj wszystkie wasze zmysły zostaną zaangażowane w poznanie historii okolic Karpacza. I tylko do Was należeć będzie ocena co było prawdą, a co fikcją.

To miejsce magiczne, nie zapomnijcie wziąć ze sobą wyobraźni!

Czas zwiedzania: ok 20-30 minut

Sprawdź ceny biletów tutaj

Parowozownia w Wolsztynie

To nie żadne muzeum czy umieralnia, w której kurzą się stare maszyny. Jest to miejsce wciąż żywe – czyli  czynna od ponad 100 lat prawdziwa parowozownia!

Wolsztyn staje się jeszcze bardziej atrakcyjny w maju, kiedy odbywa się tutaj Parada Parowozów. Tego nie może przegapić żaden wielbiciel kolei!

Kaszubska Chata

Jest to miejsce wręcz doskonałe do zapoznania się z regionalną sztuką Kaszub. Wizyta tutaj nie zajmie dłużej niż godzinę, jednak na pewno pozwoli wam na zanurzenie w świat baśni, filozofii i nauki.

Chata Kaszubska to miejscowy dom kultury, w którym można zapoznać się z dziełami kaszubskiego artysty Józefa Chełmowskiego, zwanego polskim Leonardem da Vinci. Tuż obok pięknej chaty znajduje się dom, w którym artysta mieszkał i tworzył aż do końca swoich dni.

Gospodarstwo jest wciąż zamieszkałe prze żonę Chełmowskiego, która jeśli będzie akurat w domu, może zaprezentować wam dzieła, które rozsiane są po całym obejściu i domostwie.

Warto tutaj zajrzeć chociażby po to by ucieszyć oko kolorowymi, stylizowanymi na ludzkie postacie ulami, które znajdują się w ogródku gospodarstwa.

Czas zwiedzania: trudno ocenić, zależy od stopnia waszego zachwytu

Zwiedzanie: bezpłatne

Kopalnia Złota w Złotym Stoku

Jakiś czas temu w Polsce zaczęto zastanawiać się nad tym w jaki sposób zagospodarować stare kopalnie. Niektóre przeszły w prywatne ręce, a nowi właściciele zamiast wydobywać cenne kruszce, przekształcają je w bajkowe krainy.

Złoty Stok powstał w miejscu dawnej kopalni złota. Do zwiedzania udostępnione są stare sztolnie. Pojedź i sprawdź się w roli poszukiwacza złota. W kopalni znajduje się również tzw. Ścieżka Śmierci, zainscenizowany skarbiec, a nawet jedyny w Polsce podziemny wodospad.

W 2015 roku Kopalnia Złota otrzymała certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej dla Najlepszego Produktu Turystycznego.

Czas zwiedzania: ok 1,5 h

Sprawdź ceny biletów tutaj.

atrakcje dla rodzin z dziećmi

Kaszubska Chata – zegar w ogrodzie Chełmowskiego

Muzea i centra nauki

Skansen w Nowej Suchej

To miejsce polecamy w szczególności rodzinom, które lubią spędzać czas na świeżym powietrzu. Znajdziecie tutaj iście bajkowe okoliczności przyrody – wspaniały park, a  w jego centrum modrzewiowy dworek, który stanowi jedynie dobry pretekst by zagłębić się w tę bajkową krainę.

Zabierzcie ze sobą koce i spędźcie idealne popołudnie na łonie przyrody i w otoczeniu przepięknej drewnianej architektury.

Czas zwiedzania: dworek zwiedzicie w około 30 minut

Cena za zwiedzanie: mniej niż 10 zł

Centrum Nauki Kopernik

Nieważne czy jesteś małym czy dużym naukowcem, jeśli jesteś w Warszawie nie możesz ominąć CNK. Rozwiąż tysiące zagadek, dowiedz się jak działa balon lotniczy, odwiedź gabinet luster a na koniec stwórz ogromne bańki mydlane, w których pomieścisz trzydrzwiową szafę gdańską. To zaledwie kropla w morzu atrakcji jakie przygotował dla Was zespół Kopernika.

Jeśli już tam jesteś to koniecznie zajrzyj też na bulwary gdzie znajdziesz kilka kolejnych rekwizytów oraz mini trampoliny.

Czas zwiedzania: zależy tylko od twojej wytrzymałości i żądzy wiedzy, minimum 2 h

Sprawdź ceny biletów tutaj

Hydropolis

Już same wnętrza Hydropolis są wystarczającym powodem, aby je odwiedzić.

Centrum zostało umieszczone w dawnym miejskim zbiorniku wodnym. A w nim wszystko co powinniście wiedzieć o wodzie i tym co z nim związane.

Dorośli będą mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę a dzieci zapoznać się z łodziami podwodnymi, światem podwodnym i stanem wód na świecie. Koniecznie tam zajrzyjcie!

Czas zwiedzania: około 1,5 h

Sprawdź ceny biletów tutaj

Se – Ma – For

Tutaj dzieci mogą ze zdziwieniem oglądać bohaterów rodzicielskich dobranocek, a mama z tatą uronić  łzę, patrząc na Misia Uszatka. Wpadnij, żeby zobaczyć jak powstawał świat twoich najlepszych przyjaciół z dzieciństwa.

Czas zwiedzania: 1,5 godz (zwiedzanie z przewodnikiem + projekcja animacji)

Sprawdź ceny biletów tutaj

nowa sucha skansen

Skansen architektury drewnianej w Nowej Suchej

Szukasz czegoś innego?

Sprawdź mapę, a a znajdziesz tam dużo więcej rekomendacji!

Justyna Dzik

Author Justyna Dzik

Hi there! I am Justyna and my goal is to make you fall in love with Poland. I traveled my country back and forth by bike, car, train, bus... Even a baloon. I advice to independent tourists and guide tours organized by Plan Poland. I am the author of ZDalaOdBiura.pl travel blog. Contact me if you need help in organizing your visit.

More posts by Justyna Dzik

Leave a Reply